Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności       AKCEPTUJĘ
Okladka ksiazki czlowiek z nieludzkiej ziemi

Człowiek z nieludzkiej ziemi

Jurij Czirkow

Wspomnienia Jurija Czirkowa, b. więźnia łagrów na Wyspach Sołowieckich. Jest to tłumaczenie z języka rosyjskiego, pierwsze w Polsce. Czirkow jako 15-letni chłopiec został skazany w 1935r. na zesłanie na Wyspy Sołowieckie za "planowanie zamachu na tow. Stalina i sekretarza partii Ukrainy - Kosiora". Jego książka to wspomnienie tych lat, spisane pod koniec życia, kiedy był już światowej sławy naukowcem w dziedzinie biologii i klimatologii. Książka jest o tyle wyjątkowa, że choć wpisuje się w gatunek "literatury łagrowej", to w Polsce mało jest jednak tego typu książek napisanych przez Rosjan. Przeważnie są to wspomnienia Polaków, którzy po powrocie z gehenny zesłania, opisali swoje przeżycia. Książka Czirkowa różni się m.in. tym, że autor nie napisał jej w nienawiści ani do swoich oprawców , ani do Rosji jako takiej. Na zesłaniu skupił się na swoim samokształceniu, przygotowywał się do egzaminów, nauczył się j. niemieckiego. Spotkał tam światowej sławy naukowców, ludzi kultury i nauki; jak sam pisał: "80% więźniów przewyższało swoich "wychowawców" poziomem wykształcenia i kultury". Samo miejsce zesłania, b. klasztor na Świętej Wyspie, jest godny osobnej historii. Czirkow opisuje zachowane jeszcze w latach 30. klasztorne muzeum ze złotymi karocami carów, ogromną bibliotekę z tysiącami woluminów, często białymi krukami. Życie zesłańca, okropności łagru nie są na pierwszym planie, owszem, istnieją, ale autor przede wszystkim skupił się na życiu i jego pięknie. Na plan pierwszy w książce wybija się miłość do ojczyzny, Rosji, którą zniszczył system sowiecki.   źródło opisu: www.vb.com.pl źródło okładki: www.vb.com.pl

Szczegółowe informacje

isbn:9788360748657
wydawnictwo:Von Borowiecky
data wydania:2016-03-25
liczba stron:397
język:polski
ocena:8.5

Dostęp do plików ebook pdf i innych części strony jest dla zalogowanych użytkowników! Zaloguj się przez Facebooka lub zarejestruj się klasycznie sposób poprzez podanie swojego mail. Pamiętaj, aby podać poprawny adres e-mail!