Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności       AKCEPTUJĘ
Okladka ksiazki farmakognozja

Farmakognozja

praca zbiorowa, Irena Matławska

Farmakognozja - jedna z zawodowych dyscyplin farmaceutycznych - jest nauką o naturalnych, głównie o roślinnych surowcach leczniczych. Obejmuje ona wiedzę na temat ich morfologii i anatomii, składu chemicznego, działania farmakologicznego, a także wykorzystania do produkcji leków. „Farmakognozja", podręcznik dla studentów farmacji, jest kontynuacją poprzednich wydań, znacznie poszerzony o surowce roślinne, wprowadzone do lecznictwa w ostatnich latach, a także o wyniki badań fitochemicznych i farmakologicznych, potwierdzających aktywność biologiczną. Uwzględnia dane z najnowszych opracowań, zawierających monografie surowców: Farmakopea Europejska, FP VI, Komisja E, ESCOP i WHO, a także z piśmiennictwa źródłowego, materiałów zamieszczanych na stronach internetowych producentów leków roślinnych łub druków informacyjnych producentów leków. Surowce roślinne podzielono na 18 grup według grup związków czynnych, decydujących o działaniu farmakologicznym. Każdy rozdział poprzedza zwięzły wstęp, dostarczający informacji o budowie chemicznej, niektórych właściwościach fizyko-chemicznych i działaniu farmakologicznym omawianej grupy związków naturalnych. Monografie surowców zawierają opisy cech morfologicznych i anatomicznych, pozwalające na ich rozpoznanie, a także skład chemiczny, działanie, zastosowanie oraz dawkowanie, niekiedy również działanie uboczne i przeciwwskazania. Ponadto wymieniono leki roślinne (w tym suplementy diety), których składnikami są surowce, wyciągi z nich otrzymane, związki naturalne wyodrębnione z roślin bądź ich syntetyczne lub półsyntetyczne odpowiedniki. Pierwsze wydanie tego podręcznika ukazało się w 2005 roku, a drugie w 2006 roku. Aktualnie przygotowany podręcznik jest trzecim wydaniem poprawionym i uzupełnionym.   źródło opisu: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, 2008 źródło okładki: Autorskie

Szczegółowe informacje

isbn:9788375970043
data wydania:2008-01-01
liczba stron:408
język:polski
ocena:0.0

Dostęp do plików ebook pdf i innych części strony jest dla zalogowanych użytkowników! Zaloguj się przez Facebooka lub zarejestruj się klasycznie sposób poprzez podanie swojego mail. Pamiętaj, aby podać poprawny adres e-mail!