Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności       AKCEPTUJĘ
Okladka ksiazki kariera nikodema dyzmy

Kariera Nikodema Dyzmy

Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Powieść „Kariera Nikodema Dyzmy” została napisana przez Tadeusza Dołęgę-Mostowicza w odwecie za samosąd, jakiego dokonali na nim piłsudczycy. Autor był dziennikarzem, sympatyzował ze środowiskiem endeckim i nigdy nie ukrywał tego w swoich tekstach. Władze udzielały mu wielu ostrzeżeń, ale mimo to nie zaprzestał pisać. W końcu żołnierze porwali go, pobili i wyrzucili z samochodu poza miastem. Autor miał jednak w ręku potężny oręż – pióro. Zemścił się na środowisku, pisząc tę powieść. Akcja toczy się w Warszawie końca lat 20., w pierwszych latach rządów Józefa Piłsudskiego. Nikodem Dyzma to bezrobotny urzędnik pocztowy z prowincji, który wyrusza do Warszawy w poszukiwaniu pracy. Przypadkowo znalezione na ulicy zaproszenie na raut polityków staje się początkiem jego zawrotnej kariery. Dyzma pnie się po stopniach kariery, a jego ignorancja polityczna i gospodarcza długo pozostają niezauważone przez otoczenie. O tym właśnie chciał pisać Dołęga-Mostowicz – jak mechanizm władzy pozwala nieukom i głupkom zajmować lukratywne posady. Powieść w tym wydaniu czyta Krzysztof Kolberger, a nagranie zrealizowano wg adaptacji Polskiego Radia. W książeczce, do której dołączona jest płyta, umieściliśmy zapis zawodowej drogi aktora oraz zdjęcia z przedstawień i filmów, w których występował, m.in. „Wesele”, „Dziady”, „Kontrakt”.   źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl

Szczegółowe informacje

isbn:9788360225745
wydawnictwo:Agora SA
data wydania:1976-01-01
język:polski
ocena:7.21

Dostęp do plików ebook pdf i innych części strony jest dla zalogowanych użytkowników! Zaloguj się przez Facebooka lub zarejestruj się klasycznie sposób poprzez podanie swojego mail. Pamiętaj, aby podać poprawny adres e-mail!