Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności       AKCEPTUJĘ
Okladka ksiazki komizm w polskiej sztuce gotyckiej

Komizm w polskiej sztuce gotyckiej

Maciej Gutowski

Zagadnienie komizmu w polskiej sztuce gotyckiej nie stało się dotychczas przedmiotem badań naukowych. A przecież, jak i widzimy to coraz wyraźniej w świetle twórczości aktualnej, ta właśnie kategoria odgrywa poważną rolę w sztuce wszystkich epok, posiada przy tym szczególną silną nośność społeczną. Ujawnienie zaś i zrozumienie występującego w sztuce danej epoki komizmu spełnia zasadniczą rolę w naświetleniu całości jej kultury. W Polsce średniowiecznej komizm pojawia się niepomiernie rzadziej i bardziej marginesowo niż w krajach zachodnich. Mimo stosunkowo niewielu dzieł o tematyce komicznej, występujących w polskiej literaturze i plastyce średniowiecznej, znalazły się w nich jednak podstawowe tematy, tak że wszystkie te zjawiska, które były głównym przedmiotem ośmieszania w całej sztuce europejskiej, ośmieszano i w sztuce polskiej. Wydaje się przy tym - co jest bardzo ważne - że sztuka polska posiada w wyborze tematyki komicznej wyraźnie odrębną specyfikę. Praca niniejsza jest próba omówienia zachowanych w polskiej sztuce gotyckiej przedstawień o wymowie komicznej, próbą znalezienia odpowiedzi, jaką pełniły rolę, jakie treści miały przekazywać i dlaczego występowały głównie w obiektach o przeznaczeniu sakralnym.   źródło opisu: skrzydełko obwoluty źródło okładki: http://antykwariatgelber.pl/maciej-gutowski-komizm...»

Szczegółowe informacje

isbn:0000000000
kategoria:sztuka
data wydania:1973-01-01
język:polski
ocena:6.0

Dostęp do plików ebook pdf i innych części strony jest dla zalogowanych użytkowników! Zaloguj się przez Facebooka lub zarejestruj się klasycznie sposób poprzez podanie swojego mail. Pamiętaj, aby podać poprawny adres e-mail!