Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności       AKCEPTUJĘ
Okladka ksiazki mit dziecka korczak nietzsche zaratustra

Mit dziecka. Korczak – Nietzsche – Zaratustra

Marta Jaworek

"Celem przyświecającym pisaniu tej rozprawy było wydobycie nietzscheanizmu jako tego kontekstu twórczości Henryka Goldszmita, który pozwala wpisać całokształt jego dzieła w horyzont odczytań tak zwanej pierwszej literatury, literatury wysokiej. W obecnej świadomości czytelniczej literacka spuścizna Korczaka jawi się jako kierowana głównie do dzieci.” Ze Wstępu Autorki „Wnioski z tych rozpoznań zostały wykorzystane w dwóch kolejnych częściach, gdzie Autorka podejmuje analizę Korczakowskich bohaterów z perspektywy Nietzscheańskiej koncepcji metamorfoz ducha. Tak pomyślana książka, oparta na szczegółowych rozpoznaniach i samodzielnej interpretacji pism Korczaka, wnosi nowe ustalenia do dotychczasowej wiedzy o Korczaku, dowodzi, że autor Króla Maciusia jest pisarzem w pełni tego słowa znaczeniu intelektualnym, filozofującym i poszukującym odpowiedzi na pytania, jakie stawiała współczesna mu epoka.” Prof. Grzegorz Leszczyński SPIS TREŚCI: Portret artysty (nie tylko ) z czasów młodości I. Na intelektualnej mapie Młodej Polski Filiacje, inspiracje, polemiki 1. „Jestem człowiekiem samotnej drogi”. Henryk Goldszmit 2. Wobec społeczeństwa. Stanisław Brzozowski 3. „Przyczynek do psychologii karykatury”. Od Przybyszewskiego do Licińskiego 4. Pokoleniowe doświadczenie Młodej Polski. Fryderyk Nietzsche II. Czy można mówić o Korczakowskiej mitologii? Glosa terminologiczna III. Pozłacany Smok i Juczne Zwierzęta. Teatralny świat nihilizmu IV. Zanurzyć dłonie w grzywie Lwa Walka o przewartościowanie wartości 1. Uparci Chłopcy. Powiedzieć NIE samemu sobie 2. Błazen, sobowtór Lwa. Świat sfałszowany 3. Przytłaczający ciężar resentymentu. Grzech zaniechania 4. Święte NIE. Zwyciężyć lub zginąć 5. Oblicza Lwa. Korczakowska przewrotność interpretacji V. Dzieckiem się nie jest, Dzieckiem się bywa . Epifanie autentyzmu Upadek nadczłowieka . Uwagi końcowe   źródło opisu: http://ksiegarniapolon.uw.edu.pl/sklep/filologia-p...(?) źródło okładki: http://ksiegarniapolon.uw.edu.pl/

Szczegółowe informacje

isbn:9788364203664
wydawnictwo:Wydawnictwo SBP
data wydania:2016-01-01
liczba stron:196
język:polski
ocena:0.0

Dostęp do plików ebook pdf i innych części strony jest dla zalogowanych użytkowników! Zaloguj się przez Facebooka lub zarejestruj się klasycznie sposób poprzez podanie swojego mail. Pamiętaj, aby podać poprawny adres e-mail!