Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności       AKCEPTUJĘ
Okladka ksiazki portret doriana graya

Portret Doriana Graya

Oscar Wilde

Dorian Gray nie stworzył nic; nic nie napisał, niczego nie namalował, nie wytworzył czegokolwiek poza samym sobą, bowiem jego dziełem miał być on sam. Jego uroda, jego młodość predysponują go do stylu życia, jaki epoka nazwała estetyzmem integralnym. Gray ubiera się, ubiegając modę, otacza bezcennymi meblami i obrazami, oddaje ekstazie mistycznej i studiom nad perfumami, kolekcjonuje kamienie szlachetne i instrumenty muzyczne, i nie chce znać innych uczuć poza tymi, których dostarcza sztuka. Lecz w istocie wiecznej młodości tkwi obok piękna nienasycona witalność domagająca się coraz to mocniejszych wrażeń, których Dorian zacznie szukać w półświatku dziewiętnastowiecznego Londynu. Oto jego tragedia - dekadenta, który, by uniknąć konfrontacji z rzeczywistością, pragnie uciec w strefę sublimacji, lecz nie potrafi powstrzymać się od odczuwania, pożądania, poniżania i bycia poniżanym, jednym słowem, od starzenia się, o czym nieubłaganie przypominać mu będzie fatalny portret.   źródło opisu: Siedmioróg, 1991 źródło okładki: zdjęcie autorskie

Szczegółowe informacje

isbn:8385193359
kategoria:klasyka
wydawnictwo:Siedmioróg
data wydania:1991-01-01
liczba stron:239
język:polski
ocena:7.74

Dostęp do plików ebook pdf i innych części strony jest dla zalogowanych użytkowników! Zaloguj się przez Facebooka lub zarejestruj się klasycznie sposób poprzez podanie swojego mail. Pamiętaj, aby podać poprawny adres e-mail!