Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności       AKCEPTUJĘ
Okladka ksiazki biografia intelektualna jozefa wybickiego w latach 1794 1806

Biografia intelektualna Józefa Wybickiego w latach 1794-1806

Edyta Pętkowska

„Przełom XVIII i XIX wieku to jeden z najbardziej burzliwych okresów w dziejach polskiego państwa i jego mieszkańców. Sejm Wielki przyniósł pragnącym reform Polakom nadzieję na odnowę, która okazała sie jednak krótkotrwała. Wojna z Rosją w obronie Konstytucji 3 Maja, a w jej konsekwencji drugi rozbiór zahamowały zmiany. Mimo wiary w zwycięstwo pierwszej polskiej insurekcji narodowej, powstanie kościuszkowskie upadło, a ostateczny kres Rzeczypospolitej został przypieczętowany przez: trzeci rozbiór i abdykację króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Żyjący ówcześnie ludzie musieli znaleźć się w nowej sytuacji politycznej i poradzić sobie z wieloma dylametami – militarnymi: czy walczyć, a jeśli tak, to czy własnymi siłami, czy licząc na pomoc z zagranicy, a także moralnymi i obywatelskimi: czy wraz z końcem państwa przestał istnieć naród, czy dochować lojalności nowym monarchom? Różnie próbowali na nie odpowiedzieć ówcześni ntelektualisci, politycy i artyści, wśród nich bohater mojej pracy – Józef Wybicki. Postać ta imponuje swoją aktywnoscią na wielu polach – od czasów konfederacji barskiej po Królestwo Kongresowe działał jako polityk, prawnik, pisarz i poeta. Jego życie pełne było przygód i dramatycznych chwil, gdy musiał uciekać przed wyrokiem śmierci i skazywać się na wieloletnią rozłąkę z rodziną. Właśnie ten moment – rok 1794 jest pierwszą cezurą czasową mojej pracy. (…)” Ze „Wstępu” Autorki SPIS TREŚCI: Wstęp Rozdział I. Pierwsze doświadczenia polityczne i przygody intelektualne Wybickiego. Powstanie kościuszkowskie Czasy stanisławowskie Powstanie 1794 Rozdział II. Emigracja 1795-1797 Józef Wybicki jako pisarz polityczny Rozdział III. Wśród żołnierzy wolności czy kondotierów, czyli Wybicki a Legiony 1797-1801 Nieoficjalny doradca polityczny Legionów Korespondencja Wybickiego Koncepcja narodu i obywatelstwa w Pieśni Legionów Teksty publicystyczne Wybickiego poświęcone Legionom Refleksje nad Legionami Rozdział IV. „Godziny szczęśliwe”? (1802-1806) Wychowanie synów i prace literackie we Wrocławiu i w Dreźnie „Będziem Polakami”? Rok 1806   źródło opisu: http://ksiegarniapolon.uw.edu.pl/sklep/filologia-p...(?) źródło okładki: http://ksiegarniapolon.uw.edu.pl

Szczegółowe informacje

isbn:9788364111297
kategoria:historia
data wydania:2016-01-01
liczba stron:262
język:polski
ocena:8.5

Dostęp do plików ebook pdf i innych części strony jest dla zalogowanych użytkowników! Zaloguj się przez Facebooka lub zarejestruj się klasycznie sposób poprzez podanie swojego mail. Pamiętaj, aby podać poprawny adres e-mail!