Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności       AKCEPTUJĘ
Okladka ksiazki national geographic 06 2016 201

National Geographic 06/2016 (201)

Redakcja magazynu National Geographic

Niemożliwe? Sprawdzimy Wydawało się to niemożliwe. A jednak pewnego dnia grupa śmiałków postanowiła związać się liną konopną i zdobyć szczyt Mont Blanc. Tak powstała nowa dziedzina sportu, czyli wspinaczka, dzięki której dowiedzieliśmy się więcej o świecie i o człowieku. Alpy, Andy, Himalaje. Zdobycie pierwszego ośmiotysięcznika w 1954 r. było uważane za granicę ludzkich możliwości. Ale przecież w naturze człowieka jest przesuwać granice – pierwsza wspinaczka solo, nową drogą, pierwsze zdobycie wierzchołka zimą. Dziś wydaje się, że wyzwań eksploracyjnych zostało niewiele. A jednak pojawił się ktoś taki jak Jędrek Bargiel. Ma 28 lat, jest skialpinistą, wspina się samotnie. Szczyt Broad Peak (8051 m) osiągnął w rekordowym czasie 11 godzin i jako pierwszy człowiek na świecie zjechał z jego wierzchołka na nartach. W sumie ma na koncie trzy ośmiotysięczniki, każdy zdobyty w świetnym stylu, oraz rekord w biegu na Elbrus. Zadziwia ponadprzeciętną szybkością i wytrzymałością. I wychodzi poza schematy. Za tę inność w podejściu do himalaizmu kapituła Travelerów, najbardziej prestiżowych nagród podróżniczych w Polsce, postanowiła uhonorować go tytułem Człowieka Roku 2015. Przez ostatnie 10 lat wyróżniliśmy w tym konkursie takie osobistości jak: Elżbieta Dzikowska, Marek Kamiński, Krzysztof Wielicki, prof. Aleksander Wolszczan czy Janina Ochojska. Doceniamy tych, którzy się wspinają, żeglują, tworzą inicjatywy społeczne, ale też w zaciszu laboratoriów pracują nad nowymi projektami naukowymi. Tych, których napędza myśl, jak sięgnąć dalej, głębiej, zrobić coś lepiej. Choć kiedyś wydawało się to niemożliwe. W numerze: 28 - Jędrek Bargiel: Człowiek Roku NG Jeśli zjeżdżanie na deskach ze szczytów ośmiotysięczników nie jest szaleństwem, to co nim jest? Tekst: Julia Lachowicz Zdjęcia: Marcin Kin 42 - Indianie Amazonii Choć może trudno w to uwierzyć, w deszczowym lesie żyją jeszcze tzw. plemiona bez kontaktu. Tekst: Emma Marris Zdjęcia: Charlie Hamilton James 66 - Haiti od katastrofy do katastrofy Kraj uchodzi za skazany na łaskę możnych. Ale młodzi mieszkańcy chcą widzieć go inaczej. Tekst: Alexandra Fuller Zdjęcia: uczniowie FotoKonbitu 86 - Oko natury Mimo że ewolucja jest ślepa, swoje dzieła potrafiła wyposażyć w doskonały wzrok. Tekst: Ed Yong Zdjęcia: David Liittschwager 122 - Filipiny okiem fotografa Próba pokazania życia społecznego przez pryzmat obrazków klatki schodowej to dobry koncept? Zobaczcie sami. Tekst i zdjęcia: Mariusz Janiszewski   źródło opisu: www.national-geographic.pl źródło okładki: www.national-geographic.pl

Szczegółowe informacje

isbn:15075966
kategoria:czasopisma
data wydania:2016-06-01
język:polski
ocena:7.0

Dostęp do plików ebook pdf i innych części strony jest dla zalogowanych użytkowników! Zaloguj się przez Facebooka lub zarejestruj się klasycznie sposób poprzez podanie swojego mail. Pamiętaj, aby podać poprawny adres e-mail!