Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności       AKCEPTUJĘ
Okladka ksiazki

"Poczęty" w BUW. Wspomnienia o Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie z lat 1977 - 1999

Marek Michalski, Ewa Bagieńska, Ewa Kobierska-Maciuszko

Książka zawiera wspomnienia pracowników Biblioteki Uniwersyteckiej z ostatnich dwudziestu lat w starym budynku na kampusie centralnym przy Krakowskim Przedmieściu i początków organizowania pracy w nowej siedzibie na Powiślu. Zasadniczą część publikacji stanowi opowieść Marka Michalskiego Poczęty w Bibliotece. Wspomnienia „barmana” ze starego BUW, pracownika Czytelni Głównej, osadzona w klimacie środowiska akademickiego, którego centrum stanowił gmach Biblioteki ze swoim genius loci. W relacji odnajdziemy realia życia w PRL i ich odbicie w pracy zawodowej bibliotekarza. W tym osobistym zapisie pamięci przywołuje on wydarzenia najważniejsze, w których uczestniczył, jak uroczystości pogrzebowe kardynała Stefana Wyszyńskiego, ostrzeliwanie przez oddział ZOMO dziedzińca uniwersyteckiego, zebrania solidarnościowe, rewizje, wiece, strajki i demonstracje. Mimo to opowieść prowadzona jest w lekkiej formie, przeplatana zabawnymi anegdotami z codziennej pracy bibliotekarzy. Ewa Bagieńska w tekście Wychowana w Biurze Katalogowym, czyli: Jak się katalogowało książki w starym BUW odsłania kulisy warsztatu bibliotekarskiego w czasach „przedkomputerowych” i przywołuje postaci swoich mistrzów w zawodzie i kolegów. Tom zamyka szkic wspomnieniowy dyrektor BUW Ewy Kobierskiej-Maciuszko 10 lat temu w BUW poświęcony okresowi przeprowadzki do nowego gmachu i wyzwań, jakie stanęły przed twórcami wolnego dostępu do zbiorów w bibliotece największej uczelni warszawskiej.   źródło opisu: http://buw.uw.edu.pl/zasoby/sklep/publikacje.html źródło okładki: http://buw.uw.edu.pl/zasoby/sklep/publikacje.html

Szczegółowe informacje

isbn:9788392482116
data wydania:2012-01-01
liczba stron:203
język:polski
ocena:0.0

Dostęp do plików ebook pdf i innych części strony jest dla zalogowanych użytkowników! Zaloguj się przez Facebooka lub zarejestruj się klasycznie sposób poprzez podanie swojego mail. Pamiętaj, aby podać poprawny adres e-mail!