Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności       AKCEPTUJĘ
Okladka ksiazki szczucin i okolice zarys dziejow do 1948 roku

Szczucin i okolice. Zarys dziejów do 1948 roku

Krzysztof Struziak

Wydana z okazji odzyskania przez Szczucin praw miejskich w 2009 roku monografia jest obszernym i wszechstronnym opracowaniem historii miasta i jego okolic. „Podstawę materiałową pracy stanowią bogate źródła rękopiśmienne, przechowywane w zbiorach archiwów państwowych w Krakowie i Tarnowie. Na uwagę zasługują Księgi Ziemskie Pilzneńskie i Księgi Grodzkie Bieckie, Teki Schneidra, akta Zarządu Gminy w Szczucinie, Izraelickie Księgi Metrykalne. Autor w szerokim zakresie wykorzystał różnorodne źródła drukowane i edycje dokumentów, w szczególności Liber Beneficiorum Jana Długosza, Metricularum Regni Poloniae, Monumenta Poloniae Vaticana oraz szereg ksiąg adresowych, informatorów, wydawnictw o charakterze encyklopedycznym i statystycznym. Obfitość źródeł uzupełnił autor kwerendą prasy regionalnej oraz wzbogacił literaturą odnoszącą się do dziejów Małopolski, zwłaszcza regionu Dąbrowy Tarnowskiej i Tarnowa. Na uwagę zasługują zwłaszcza często cytowane monografie odnoszące się do dziejów regionu autorstwa F. Kiryka, Z. Ruty, L. Ręgowicza, M. Łabuza etc. Niniejsze opracowanie monograficzne, oprócz zalet naukowych, ma również walory dydaktyczne i służyć może jako pomoc dla nauczycieli historii w szkołach funkcjonujących na terenie gminy Szczucin, bowiem obowiązujące programy z tego przedmiotu w znacznej mierze uwzględniają zagadnienia z zakresu dziejów regionalnych. Monografia może również wzbudzić zainteresowanie w kręgach polonijnych, zwłaszcza wśród osób polskiego pochodzenia w Stanach Zjednoczonych, wywodzących się ze Szczucina i okolic.” Prof. dr hab. Jerzy Gołębiowski, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie   źródło opisu: Opis autorski, Urząd Miasta i Gminy Szczucin, 2009 źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Szczegółowe informacje

isbn:9788360745168
kategoria:historia
data wydania:2009-01-01
liczba stron:442
język:polski
ocena:0.0

Dostęp do plików ebook pdf i innych części strony jest dla zalogowanych użytkowników! Zaloguj się przez Facebooka lub zarejestruj się klasycznie sposób poprzez podanie swojego mail. Pamiętaj, aby podać poprawny adres e-mail!